Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
725
1475639

Francisco Toledo

(Mexiko, Född 1940)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Klubbat pris

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Francisco Toledo
(Mexiko, Född 1940)

"Figura de pájaro" (Fågelfigur)

Signerad Toledo och numrerad 6/10. Gjutarstämpel Susse Fondeur Paris. Brunpatinerad brons, höjd 26,5 cm (inklusive stenbas 30 cm).