780
1475966

Astrid Noack

(Danmark, 1888-1954)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 630 - 3 500 EUR
2 770 - 3 690 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Astrid Noack
(Danmark, 1888-1954)

Studie till "Stående kvinde med draperi"

Signerad A Noack och daterad 1943. Gjutarstämplar brdr: grage / broncestøberi / kbhvn.nv.. Mörkpatinerad brons, höjd 56,5 cm. Inklusive träsockel höjd 3,5 cm.

Hanne Pedersen & Folke Kjems: “Stærkere end livet. Astrid Noack 1888–1954. Billedskærer og billedhugger”, Holstebro, 2008, kat. nr. 139.

Version i gips (H. 205 cm) med samma motiv i samlingarna på Statens Museum for Kunst, Köpenhamn (1944, inv. no. KMS7007). Version i brons (H. 200 cm) i samlingarna på Ny Carlsberg Glyptotek (1944/1955, inv. no. 2794). Liknande bronser på Skissernas Museum, Lund och Kunstmuseet Brundlund Slot, Aabenraa.

Modellen hette Lisbeth och var 20 år.