904
1469456

Henri Manguin

(Frankrike, 1874-1949)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 200 - 34 900 EUR
27 400 - 36 500 USD
Klubbat pris
1 450 000 SEK
Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Henri Manguin
(Frankrike, 1874-1949)

Porträtt av konstnärens fru Jeanne

Signerad Manguin. Utförd 1903-04. Duk 62 x 52 cm. Certifikat från Mme Claude Holstein-Manguin utfärdat i april 2023 medföljer.

Proveniens

Inköpt av säljarens gammelmorfar i Paris tidigt 1900-tal.

Sida vid sida med fauvisternas ledare André Derain och Henri Matisse var Henri Charles Manguin en central figur inom rörelsen under 1900-talets början. Manguin var särskilt känd för att fånga de livfulla färgerna på den Franska Rivieran och livsglädjen hos dess strandbadare, han kallades“the voluptuous painter” av poeten Guillaume Apollinaire.

Manguin föddes den 23 mars 1874 i Paris och studerade måleri under den framstående konstnären och läraren Gustave Moreau på École des Beaux-Arts, där hans klasskamrater var de framtida fauvistiska konstnärerna Matisse, Marquet och Camoin. År 1905 ställde Manguin ut på den legendariska Salon d'Automne i Paris. Konsthandlaren Ambrose Vollard köpte över hundra av hans dukar. Manguin förblev trogen den fauvistiska traditionen under resten av sin karriär och från 1920-talet delade han sin tid mellan Paris och Rivieran och bosatte sig till sist i Saint Tropez strax före sin död den 25 september 1949.

Auktionens porträtt av konstnärens fru Jeanne är ett tidigt och viktigt verk utfört 1903-04, före hans vän och kollega Henri Matisse målade sin berömda "Femme au chapeu" år 1905.

Manguin finns representerad på Pushkin-museet i Moskva, Museum of Modern Art i New York och Musée d'Orsay in Paris, bland flera andra betydande museer.