912
1474416

Mark Tobey

(USA, 1890-1976)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 750 - 10 900 EUR
9 220 - 11 500 USD
Klubbat pris
140 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Mark Tobey
(USA, 1890-1976)

Utan titel

Signerad Tobey och daterad -60. Blandteknik på papper, 11.5 x 15 cm. Achim Moeller, VD för Mark Tobey Project LLC, har bekräftat äktheten. Verket är registrerat i Mark Tobey-arkivet med nummer MT [398-04-27-23].

Proveniens

Stockholms auktionsverk, "En betydande samling modern konst - Teto Ahrenberg", 28 augusti 1963, kat. nr. 43. Nummer i samlingen 1671.
Privat samling, Stockholm.

Konstnär

Mark Tobey föddes i Wisconsin i USA 1890, han är en av grundarna till Northwest School i Skagit County Washington som hade sin storhetstid under 1930- och 40-talet. Tobey var konstnär, poet och kompositör. Han konverterade 1918 till Bahá'í (en ursprungligen persisk religion) som inspirerade hans arbete i stor utsträckning. Han reste mycket genom Europa och Asien, och levde senare delen av sitt liv i Basel.