Målad polykrom och förgylld dekor av höstlöv. Bestående av; tekanna, sockerskål, mjölkkanna, sex koppar med fat, sex assietter. Kannans längd 18 cm. Schatullets mått 51x42x16 cm.
Krackelyr. Sockerskålens ena hänkel lagad.