Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
1036
1465636

Rullmålning, akvarell och tusch på papper och siden. Efter Zhao Yong (Zhao Zhongmu 1289-1369) Qingdynastin (1644-1912).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Med sigill i rött. Med kalligrafi signerad Wu Xiqi (1746-1818). Dekor av en stor hjord med hästar i landskap. Mått 320x33 cm. En panel med kalligrafi på guldbestrött papper. Mått 82x33 cm. Total längd 38x480 cm.

Slitage, fläckar, veck.

Proveniens

Property of a Swedish Collector.