105
1480370

Spegellampett, för ett ljus, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799), Gustaviansk.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Oval form. Krön med bandrosett. Dekor av pärlstav. Ljusarm av mässing. Signerad IÅ med brännstämpel samt med Stockholms hallstämpel 1786. Kvicksilverfolierat spegelglas. Höjd 47, bredd 31 cm.