1093
1462914

Avalokiteschvara, brons. Qingdynastin, 1700-tal.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
135 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sittande i s.k. "royale ease" på en dubbel lotustron hållandes en pärla i högra handen. Höjd 17 cm.

Kvisten ej ursprungligen tillhörande, kvisten har haft en litet svärd fäst vid sig.

Proveniens

From an esteemed Finnish collector and mecenat of the Arts, the major part of the collection was brought together during 1920-1960, thence by descent.