1096
1458535

Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Guanyin avbildad krönt med en krona av fenixfåglar, ovan ett brett ansikte med nedslagen blick, stora örhängen, rikt dekorerad dräkt, i händerna en skriftplatta. Spår av kredering, lack och kallförgyllning. Höjd 34 cm.

Skador. Slitage.

Proveniens

Property of a Swedish Estate.

Guanyin is a Bodhisattva associated with compassion.