Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Fanerad med mahogny, lönn, björk och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Förkroppad front i tre lådor. Inläggningar med urnor och festonger. Längd 113, bredd 56,5, höjd 88 cm. Nyckel medföljer.
×
Logga in
Kunde inte logga in