1101
1471879

Amittayus, koppar legering. Mongoliet, 1800-tal.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 360 - 6 540 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Tillverkad i repousséteknik med avtagbar krona, avbildad sittande på dubbel lotustron, delvis förgylld. Höjd 18 cm.

Vas saknas.

Proveniens

Purchased at auction in Norway after the Director General of the Chinese Postal Service Erik Tollefsen (1872-1938).