Madeleine Pyk – en samling F769
112
1460705

Ljuskrona, för tio ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Stomme av mässing. Burformad. Lövformade prismor. Mitt stammen klädd i glas.. Höjd 77, diameter 62 cm.

Tilläggslista

Är för tio ljus

Proveniens

Sövdeborg slott, Sjöbo, Skåne

Svenska slott och herresäten, Allhelms förslag Malmö, 1966, Skåne del II, se sid 328.