1271
1486193

Väggfiguriner, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Skultperade i form av ett par människor figurer, med hål bakom nacke för blomma, dekor i famille rosefärger. Längd 15,5-16,5 cm.

Slitage. Litet nagg vid öra och finger.

Proveniens

Purchased at Bonhams, London, November 2002.