1278
1464364

Vas, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal med Kangxis märke.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Balusterform med hög uppdragen svagt utvikt hals, dekor i relief av femkloade drakar som jagar den flammande pärlan bland molnformationer. Glaserad i färgerna aubergine, gult, grönt och vitt mot en djup blåton. Höjd 36 cm. Höjd med medföljande träställ 42 cm.

Slitage.

Proveniens

From a private Scandinavian Collector.

An unusual technigue appears to have been inspired by fahua or cloisonne enamel decration.