1327
1482466

Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
382 - 573 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Med ett mingmärke i botten inom dubbla cirklar, "Da Ming Jiajing nian zhi". Dekor i underglasyrblått av figurscener samt med kalligrafi. Diameter 20,2 cm.

Nagg. Brättesspricka.

Proveniens

Property of a Swedish private Collection.

Compare a another bowl of this type at the Collection of the Musee Guimet, Paris, G 2956 (+).