1342
1453554

Vas/lampa, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
382 - 573 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
105 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Balusterfom med hög uppdragen hals, dekor i underglasyrblått och rött med fabeldjur och rovfågel i träd. Höjd vas 56 cm. Höjd med lampmontering 66 cm.

Borrad för el, möjligen avkortad. Sprickor.

Proveniens

Property of a private Swedish Collection.