151
1474921

Rovoljelampa, Frankrike 1800-talets första del, Empire

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
700 - 875 EUR
737 - 922 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Bleckplåt och förgylld mässing. Dekor med människor och hästar samt palmetter mot grönbotten och guld. Höjd 60 cm.

Proveniens

Nynäs, Bälinge socken Södermanland.