167
1486835

Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Blybergsporfyr. Slät ask och lock. Förgylld lockknopp i form av pinjekotte med palmettblad. Locket med metallskoning. Diameter 12 cm.