173
1479902

Carl Gustaf Liljedahl, Carl XIV Johan, etsat och förgyllt stål, signerad Liljedahl, 1800-talets 2:a fjärdedel.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Stående helfigur mellan lilla riksvapnet och Svea lejon, nertill "CARL XIV JOH:". Krönt förgylld mässingsram. Mått inkl ram: höjd 17, bredd 10 cm.

Nordström, Lena, Karl Johanstidens ornamentik och Carl Gustaf Liljedahl, Livrustkammaren XII:II (1972).

Carl Gustaf Liljedahl (1801-1841) hovdamaskör, känd för sina sina dekorerade klingor på hedersvärjor, ofta med kavel av porfyr, utdelade av Karl XIV Johan. Första gången Liljedahl förekommer i Karl Johans räkenskaper är 27 september 1830 med en utgiftspost "à l'armurier Liljedahl pr un sabre 50 -".