22
1480354

Sekretär, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809), Sengustaviansk.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med mahogny. Beslag och listverk av mässing. Skiva av röd kalksten. Två lådor samt fällbar skrivskiva med bakomvarande inredning av smålådor. Signerad med kallstämpel ASL samt med Stockholms hallstämpel 178? i en av lådorna. Längd 92, djup 49, höjd 128 cm. Nyckel finns.