Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
267
1467680

Karl Anderson, skål med lock, på fat, silver, Stockholm 1911. Gåva från Drottning Sofia.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
484 - 678 EUR
554 - 776 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Rund på fot, hänklar med griphuvuden, dekor med pärlkant och palmetter. Invändigt förgylld. På locket en blomknopp och blad samt graverad text på locket: "Till Thérèse på 75-årsdagen från Sophie". Höjd 15,5 cm. Vikt 545 g.

Proveniens

Gåva på 75-årsdagen till Therése, änkehertiginna av Dalarna (1836-1914)
från svägerskan drottning Sofia.