297
1483918

Charles Le Bastier, dosa, guld en deux colour och emalj, med miniatyr, Paris 1776-1777, Louis XVI.

Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 750 - 10 500 EUR
9 220 - 11 100 USD
Klubbat pris
120 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

20K, oval, dekorerad på alla sidor med emaljerade fält imiterande lapis lazuli, ramverk av vit emalj och lagerstavar i tvåfärgat guld. På locket oval porträttminiatyr i gouache signerad D. Bruyninx, 17 24/4 77. Insidan med mästarstämpel, kontrollör Jean-Baptiste Fouache, årsbokstav, charge- och déchargestämpel samt "231". Längd 8,5, höjd 3,3 cm, vikt 178,2 gram.

Med porträttminiatyr av Jacob Elisabeth van Strijn, sign D Bruyninx 1777 (1774-80) & F G J B Fouache (1776-77).

Proveniens

Svensk privatsamling
Därefter i arv

Enligt uppgift föreställer porträttet Jacoba Elisabeth van Strijen de Blaauw (1741-1816), gift 2:a gången 1767 med Carel George, graaf van Wassenaer Obdam (1733-1800).