301
1483921

Dosa, guld och emalj, möjligen Schweiz, 1800-talets början, empire.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 250 - 6 120 EUR
5 530 - 6 450 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

18K, rektangulär med avfasade hörn, dekor av blommor, akantus mm i låg relief, delvis med mörkblå emalj. Insidan av locket med otydlig mästarstämpel. Längd 8,8, bredd 5,5, höjd 2cm, vikt 153,5 gram.

Proveniens

Svensk privatsamling
Därefter i arv.