308
1478672

Berlock, guld och diamanter, innehållande cigarettmunstycke, S:t Petersburg 1908-1917.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

I form av ett ekollon, öppningsbar topp besatt med rosenslipade diamanter, inuti ett hopskjutbart cigarettmunstycke. Alla delar stämplade med Stad, kyrilliska mästarinitialer: V.G. [в.г.] samt 56 standard. Längd 3,5; munstycket totalt 5,5 cm, vikt 23,5 gram

Ulla Tillander-Godenhielm: Jewels from Imperial St. Petersburg, Helsingfors 2012, sid 292.

Mästarinitialerna syftar möjligen på juveleraren och guldsmeden Vladimir Gordon, verksam i S:t Petersburg från 1890-talet till 1917. Han samarbetade med Bolin och Fabergé och var hovleverantör till storhertiginnan Olga Alexandrovna och prins Petr Alexandrovich av Oldenburg.