310
1391058

Fabergé, bordsur för familjen Nobel, verkmästare Michael Perchin, S:t Petersburg före 1899.

Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
69 700 - 87 200 EUR
73 000 - 91 200 USD
Klubbat pris
540 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Rektangulär, röd transluid emalj på guillocherad strålbotten, genombruten, rocailleformad ram av förgyllt silver i rokokostil med applicerade blommor med infattade rosenslipade diamanter. Vitemaljerad urtavla, genombrutna visare av guld, ram av infattade pärlor. Utfällbart stöd av förgyllt silver, bakstycke av förgylld mässing, boett av silver. Ram och boett stämplad med Fabergé och verkmästarinitialer i kyrilliska samt 88 standard, boetten med ristat inventarienummer 19955, stödet med verkmästarinitialer och 88 standard. Urverk av Moser & Cie, nr 66388. Senare ristat "Rep [arerad] 2/11 59 HJ; 346-56; 899d5 samt 157-56". Höjd 15 cm. Anpassat Fabergéetui av lönn, undertill inskription av Alice Nobel: "16/10 1915 Lysningspresent av Farmor Edla Nobel, Styvmor till min pappa Carl Nobel".

Proveniens

Edla Nobel (1848-1921), Ludvig Nobels 2:a fru.
Lysningspresent från Edla 1916 till hennes styvson, Carl Nobels, dotter Alice Nobel
vid hennes äktenskap med Gottfried Hain.
Sedermera hennes barnbarn.
Såld Bukowskis vårauktion 2006, A 540, kat nr 820.
Därefter privat samling
I arv till nuvarande ägare.