Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
328
1476994

Duk, "Belägringen av Barcelona 1705", linnedamast, ca 210 x 148 cm, Flanderna, 1700-tal

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Skildrar belägringen av Barcelona år 1705.

Fläckar.

Proveniens

Svensk privat samling.

Belägringen av Barcelona ägde rum mellan 14 september och 19 oktober 1705 under det spanska tronföljdskriget när en multinationell Grand Alliance-armé ledd av Lord Peterborough, som stödde den habsburgska tronpretendenten, erövrade staden Barcelona från dess spanska bourboniska försvarare.