334
1458288

Skål, lergods Östpersisk, 1100-1200-tal

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
177 - 265 EUR
184 - 276 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Crèmefärgad fond. Insidan med ränder i svart med pseudokufisk skrif. Diameter 16 cm.

Något restaurerad, några glasyrbortfall.

Proveniens

JP Willborg, Stockholm.