34
1449228

Spelbord, Nordeuropa 1700-talets senare del, Louis XVI.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med mahogny och rot samt svärtat trä. Spelytor för 3 olika spel bla schack och kortspel. En skrivyta med underliggande förvaringslåda. Kannelerade avsmalnande ben på hjultrissor. Dekor i mässing. Längd 84, bredd 42, höjd 71-78 cm. Nyckel medföljer.