344
1446597

Broderi (Bocha), fragment, antik silke, Osmanska riket, ca 51,5 x 40,5 cm (med montering 61 x 48 cm)

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
287 - 383 EUR
325 - 433 USD
Klubbat pris
2 400 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

1700-tal. Benvit botten med stora polykroma broderier med blommande grenar.

.Beskuren. Uppfodrad.

Proveniens

Inköpt hos JP Willborg, Stockholm, 1984.