346
1444025

Antik Sarköy Kelim, ca 239 x 214 cm

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Från omkring år 1800-1850. Indigoblått fält med stiliserad rödmelerade ornament och grönt respektive rödmelerat bönefält. Grönmelerad bård med stora stiliserade ornament.

Slitage, lagningar. En kortsida beskuren.

Proveniens

Anders Hallonstens samling (f. 1941-)