Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
353
1453449

Matta, antik Zeichur, ca 269 x 184 cm

Utropspris
18 000 SEK
1 740 EUR
2 000 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Omkring 1880-1900. Smalt mörkblått mittfält med polykroma blommor och medaljonger med fågelhuvudliknande mönster. Bred benvit huvudbård med stor gul ranka. Flera bårder med löpande hundmönster.

Abrasher. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, iknytningar, obetydliga malskador. Något avkortade kortsidor, senare fransar.

Proveniens

Ur Nils Victorins samlingar.

Utställningskatalog: Prins Eugens Waldemarsudde, 1976. Bland annat Nils Victorin: Det började med mattor; Nils Victorin: Mina tavlor.