Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
377
1483099

Matta, semiantik figural Doroksh, ca 200 x 131 cm

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
6 500 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Omkring 1930. Röd botten med stort polykromt livsträd med blommor och druvklasar. Stor jaktscen med rovdjur och fåglar. Smal brunmelerad huvudbård med blom- och palmettranka.

Ställvis hårdare slitage, smärre fläckar och lagningar.