Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
382
1467606

Matta, antik/semiantik figural Keshan, ca 215 x 140-144 cm

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Från omkring 1910 - 1925. Stort polykromt flodlandskap med blommande träd, växter och sjöfåglar. Röd huvudbård med fåglar och blombuketter.

Ställvis något hårdare slitage, smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med trampveck, kortsidorna med smärre skador.