382
1467606

Matta, antik/semiantik figural Keshan, ca 215 x 140-144 cm

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
545 - 727 EUR
571 - 761 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Från omkring 1910 - 1925. Stort polykromt flodlandskap med blommande träd, växter och sjöfåglar. Röd huvudbård med fåglar och blombuketter.

Ställvis något hårdare slitage, smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med trampveck, kortsidorna med smärre skador.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?