385
1479274

Matta, antik silke Keshan, ca 200 x 124 cm

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Omkring 1910. Benvit botten med polykrom medaljong, hörnornament samt stora palmett-, blom- och arabeskslingor. Vinröd huvudbård med palmett- och blommönster.

Något slitage och smutsig. Kortsidorna med smärre skador.