390
1480508

Matta, antik Heris Serapi, ca 616 x 407 cm

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 100 - 15 300 EUR
13 700 - 16 000 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Omkring 1850-1880. Benvit botten med mörkblå stiliserad medaljong, terrakottafärgade hörnornament samt stiliserade växtslingor. Bred mörkblå huvudbård med blom-, arabesk- och palmettranka.

Hårdare jämnt slitage, smutsig. Långsidorna med skador och lagningar.

Proveniens

Skandinaviska Enskilda Banken (SEB), Nyköping.