400
1481103

Sadeltäcke, antik Senneh, ca 80 ,5 x 92,5 cm

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Omkring 1880. Indigoblå botten med djur och kartusch kring vinkelformad ornament. Rödmelerad mihrab med herati mönster. Bred blekgul melerad huvudbård med stiliserad ranka.

Ställvis hårdare slitage, lagningar, inknytningar.