Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
Förgyllt och bronserat. Skiva av vit marmor. Halvmånformat. Snidad dekor av blad och pärlstav samt geometriskt mönster. Benkryss med urna. Längd 94, bredd 49, höjd 80 cm.
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början. Södermanland, jmf modell Högsjö, sid 214.