427
1469995

Kanna, fajans. Delft, tidigt 1700-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Efter europeisk silvermodell, dekoren är en typisk Holländsk tolkning av Japansk imari. Höjd 16 cm.

Slitage.

Införselmoms

Proveniens

Från Tove och Karl Emil Strømstads samling.
Strømstad samlingsetikett no 342. Köpt från Perles, 2010.

J'ämför en kanna med imari dekor från samma tillverkare i Getty Samlingen, inv nu Compare an ewer and basin in the Getty Collection, inv no . 98137lck190715_24406. Grieksche A, Delft, c. 1701 - c 1722.

För andra föremål i den här samlingen, se Sothebys, Asian Arts / 5000 Years. 18 April 2023. Paris. Lot no 1-39.

Se även föremål ur denna samling i den asiatiska avdelningen på denna auktion. Katalog nu 1142-1225.