Arne Jones E1299
450
1482453

Kopp med fat, porslin. Empire, troligen Batenins porslinsmanufaktur, 1800-talets första hälft.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
474 - 664 EUR
543 - 760 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målad dekor föreställande den helige Christian och en flicka. Rikt förgylld dekor. Fat samtida med koppen, ej tillhörande. Koppens höjd 10,5 cm. Fatets diameter 14 cm.

Spricka, nagg.

En jämförbar kopp tillverkad av Batenin Factory med samma motiv, såldes på Christie’s, South Kensington, Dec 01, 2009 - Dec 02, 2009, lot 110.