Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
47
1486328

Konsolbord, Stockholmsarbete, tidigt 1800-tal, Empire.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllt, bronserat, och bemålat. Skuren dekor av valfiskar. Sarg med ornament av patinerat bly. Målad sockel i porfyrimitation. Skiva av blybergsporfyr från Älvdalens Porfyrverk, undertill med måttangivelse i tum. Längd 96, bredd 44, höjd 81,5 cm.