50
1464055

Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Vitmålad samt bronserade detaljer. Stoppade lösa dynor i rygg och sits. Rikt skuren dekor med akantus och rocailler. Längd 171, sitthöjd 46, rygghöjd 110 cm.

Proveniens

Ånsta gård, Södermanland, familjen Greve Carl Wachtmeister.
Därefter i arv inom familjen.