568
1484847

Fabergé, armband, verkmästare August Hollming, S:t Petersburg 1898/9-1903, inventarienummer 71283.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 500 - 4 370 EUR
3 690 - 4 610 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Fredrik Karlsson
Fredrik Karlsson
Specialist Smycken
+46 (0)767 81 06 06

14K guld, cabochonslipad safir, ca 3 ct omgiven av 13 gammalslipade briljanter total ca 0,65 ct. Stämplad med verkmästarinitialer och guldstandard 56, probermästare Iakov Liapunov (1896-1903), med ristat inventarienummer 71283. Längd ca 18 cm. Total vikt 22 gram

Proveniens

Gustaf (Gösta) Nobel (1886-1955)