1480414

Byrå, av Jonas Wahlbeck (mästare i Stockholm 1760-1782), Rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med plommonträ och jakaranda. Beslag och listverk av förgylld mässing. Tre lådor. Inläggningar i rutfaner, romber, och fält. Skiva av röd kalksten. Signerad med brännstämpel BWB på översta lådkanten. Längd 111, djup 55, höjd 81 cm.