Madeleine Pyk – en samling F769
625
1475094

Olof Arborelius

(Sverige, 1842-1915)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 960 - 2 180 USD
Klubbat pris
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Olof Arborelius
(Sverige, 1842-1915)

"Vilplats"

Signerad O. Arborelius. Duk 60 x 90 cm.

Proveniens

Skogsförvaltare Viktor Österberg, Svärdsjö.

Nationalmuseum, Stockholm, "Olof Arborelius minnesutställning", februari-mars 1943, kat. nr 173

Konstnär

Olof Arborelius var en svensk bildkonstnär född i Orsa. Han studerade på inrådan av Johan Fredrik Höckerts vid Konstakademien i Stockholm och var elev till Richard Bergh. Från akademien erhöll han resestipendium och besökte Düsseldorf, Paris, München och Rom, vid hemkomsten blev han ledamot. Arborelius var verksam som lärare vid Tekniska skolan, var ansluten till Opponenterna och deltog i konstnärsförbundets utställningar. Han är främst känd för sina landskap och genretavlor, inspirerade av Barbizonskolans måleri. Hans konst är realistisk i sitt uttryck och hans landskapsmotiv är hämtade från Dalarna, Bergslagen, Schweiz, Italien, Stockholm och västkusten.