689
1483393

Nils Möllerberg

(Sverige, 1892-1954)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 100 - 15 300 EUR
13 700 - 16 000 USD
Klubbat pris

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Nils Möllerberg
(Sverige, 1892-1954)

"Mor och barn"

Signerad Nils - Möllerberg. Koncipierad 1923. Grönpatinerad brons, höjd 107 cm, längd 72 cm, bredd 43 cm.

Proveniens

Konstnärens familj.

Leo Swane, "Nils Möllerberg", SAK, 1959, motivet omnämnt s. 50 och s. 53-54 samt jfr ett mindre exemplar i brons, kat nr 41, avbildat s. 52 och ett exemplar i marmor, kat nr 42, avbildad s. 55 och helsida plansch IV.

Nils Möllerberg gick i lära hos äldre konstnärer, bland annat i Köpenhamn från 16 års ålder. Mellan åren 1919 och 1928 bodde han i Paris och tog intryck av bland annat Aristide Maillol och Auguste Rodin, vilket framför allt märks i hans nakna flickgestalter.
Nils Möllerberg ingick tillsammans med Johan Johansson, Emil Johanson-Thor, Tora Vega Holmström och Ivar Johnsson i den sydsvenska modernist-gruppen De tolv, som var aktiv mellan 1924 och 1934 . Tillsammans med Bror Hjorth drev han en skulpturskola i Stockholm under några år på 1930-talet, där han också ingick i Färg och Form-gruppen.
Författaren Leo Swane omnämner kompositionen när han bland annat skriver i sitt bokverk om konstnären Nils Möllerberg: "År 1923 har han alltså börjat att modellera den cirka en halv meter höga skissen av den knäböjande modern som håller sin lilla flicka intill sig, båda helt nakna. Under det följande året får han upp den i naturlig storlek". Författaren berättar vidare hur konstnären arbetade med kompositionen hela sommaren och hur den göts i mitten av augusti. Därpå reste han till marmorbrotten i Saint-Béat i Pyrenéerna där han beställde ett block som han under nästkommande år också högg fram kompositionen Mor och barn i vit marmor.