72
1473671

Kunglig karmstol, tillskriven Nils Christian Salton (mästare i Stockholm 1817-29), Empire.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Svängd stoppad rygg. Pastellagedekor i form av hermer, lejonhuvuden, palmetter och lagerstav. Ej signerad, märkt Kr. Pr. för Oscar I som kronprins. Sitthöjd 44, rygghöjd 88 cm.

Proveniens

Kung Oskar I (1799-1859)
Märkschablonen "Kr. Pr." användes till synes ursprungligen för Karl Johan, dock sparsamt. Den återanvändes sedan i samband med inredandet av kronprinsparet Oskar och Josefinas våning på Stockholms slott 1823.

Groth, Håkan, Nyklassicismen i Sverige, Norstedts 1994, karmstolar avbildade sid. 22-23 i Hertig Fredrik Adolfs förmak och audiensrum, Stockolms slott.
Sylvén, Torsten, Stolens guldålder, Prisma 2003, sid 191.

N. C. Salton (född i Danmark 1777) blev först mästare i Karlshamn 1812, sedan mästare i Stockholm 1817. Han blev hovschatullmakare och levererade även sittmöbler, bl.a. till kronprinsparet Oskars (I) och Josefinas våningar på Stockholms slott 1823. Auktionens stol har likt flertalet av stolsmodellen på Stockholms slott furu i sargerna samt ngt individuellt utryck i dekoren.