756
1459539

Elsa Beskow

(Sverige, 1874-1953)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Klubbat pris

Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Elsa Beskow
(Sverige, 1874-1953)

Lasse kastar upp boll till Prins September i lönnträdet

Monogramsignerad och utförd 1920. Akvarell, bildyta 22 x 27,5 cm.

Proveniens

Konstnärens familj.

Nationalmuseum, Stockholm, "Elsa Beskow Vår barndoms bildskatt", mars-maj 2002, kat nr 134.

”Lasse hade fått en boll av far och sprang ner i trädgården för att bolla. ’Nu slänger jag bollen ända upp i himlen’ ropade han ”. Så lyder den första meningen i Elsa Beskows populära bilderbok ”Lasse-liten i skogen” som släpptes 1920. Det fortsätter: Men bollen flög istället upp i lönnträdet vid grinden, och där fastnade den. Lasse ställde sig att ruska på trädet. ”Pytt, vad det gick”, hördes en röst från trädet. Där uppe satt en gosse grensle och höll Lasses boll i handen.” Gossen heter September och hans mor heter Sommar och hans far
Höst. Denna inledande scen i boken illustreras med ”Lasse kastar upp boll till Prins September i lönnträdet”, vars ursprungliga akvarell nu sälj på denna auktion.