771
1479389

Marcus Larsson

(Sverige, 1825-1864)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Marcus Larsson
(Sverige, 1825-1864)

”Sjöstycke”. Marin med segelfartyg, ångbåt och figurer i roddbåt.

Signerad SM. Larsson pinot och daterad 1850. Duk 66 x 95 cm.

Proveniens

Tidigare i bokförläggare Sigfrid Flodins (1827-1909) samling, Stockholm.

Axel Gauffin, ”Simon Marcus Larsson 1825-1864 - Ett svenskt konstnärsöde”, 1908, upptagen i förteckningen över konstnärens arbeten under år 1850, kat nr 64, sid 3.

Konstnär