789
1482957

Michel-Jean Cazabon

(Trinidad och Tobago, 1813-1888)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
110 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Michel-Jean Cazabon

Figurer på stig med bambuträd, Trinidad

Signerad Cazabon. Akvarell 26,5 x 36,5 cm.

Proveniens

Marinintendenten Carl Emil Peterson (1846-1920). Carl Emil Peterson var chef för intendenturförvaltningen vid örlogsstationen i Karlskrona. Han deltog bl a i korvetten Balders expedition till Västindinen 1885-86 där ett flertal öar besöktes bl a Trinidad. Vid detta tillfälle köpte han denna akvarell, förmodligen direkt av konstnären. Därefter i arv.